Brian Mertz Pedersen fratræder toppost omgående

Brian Mertz Pedersen kan nu kalde sig forhenværende direktør i firmaet Guava. Bestyrelsesformanden afviser dog, at direktøren er blevet fyret.

Artikel top billede

Brian Mertz Pedersen forlader direktørposten i Guava med øjeblikkelig virkning. I følge bestyrelsesformand Ole Sigetty sker det uden dramatik.

Omtrent en måned efter, at Brian Mertz Pedersen blev dømt for kursmanipulation ved Københavns Byret, forlader han nu direktørposten i Guava - det tidligere notabene.net - med virkning fra dags dato.

Ifølge bestyrelsesformand i Guava, advokat Ole Sigetty, er det Brian Mertz Pedersen selv, der har ønsket at forlade direktørstillingen.

"Brian Mertz har ønsket at fratræde, og det har bestyrelsen accepteret. Vi er jo i en ny fase, hvor det operationelle skal varetages meget fokuseret, og der passer vores svenske COO Nils Carlsson fint ind," siger han.

Der er altså ikke tale om en fyring?

"Nej nej," lyder det fra bestyrelsesformanden.

Fordele ved fratrædelsen

Ole Sigetty forklarer, at han helst havde set Brian Mertz Pedersen fortsætte på posten.

"Jeg havde gerne set Brian blive, men hvis man ønsker at finde nye græsgange, så skal man have lov til det," siger han og understreger igen, at der ikke er tale om noget dramatisk.

Der er dog fordele ved aftrædelsen, pointerer han.

"Fordelen er, at selskabet sparer en del penge ved at blive en direktør mindre i ledelsen, så det er helt efter bogen. Der er ikke noget dramatisk ved det," slår han fast.

I en pressemeddelelse fremgår det, at selskabets nuværende drifschef Nils Carlsson overtager roret. Et skifte, der ifølge bestyrelsesformanden hele tiden har ligget i kortene.

"Nils Carlsson er et fremragende kort til at overtage Brians post som direktør, hvilket har været ledelsens plan allerede ved ansættelsen af Nils for tre år siden," udtaler bestyrelsesformanden i pressemeddelelsen.

Finanskrisen gjorde det svært

I samme skrivelse giver Brian Mertz Pedersen udtryk for, at især finanskrisen har gjort sit til at hjælpe beslutningen på vej.

"Det er ingen hemmelighed, at den seneste tid med finanskrise, og hvad der dertil er fulgt af udfordringer i markedet, har givet ledelsen i Guava en hel del rive i. En af mine styrker er iværksætteri og opstart af virksomheder, så den type udfordringer søger jeg igen," lyder det i pressemeddelelsen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Brian Mertz Pedersen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S